Kamu Personeli Haber.com: Haber, Memur, İşçi, KPSS, son dakika, personel
HV
18 MAYIS Çarşamba 19:20

Akşener: Erdoğan'ın 'Gezi'ye iyi gözle bakmasına imkan yok

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin TBMM’deki grup toplantısında Gezi Davası kararıyla ilgili de konuştu.

GÜNDEM
Giriş Tarihi : 27-04-2022 13:44
Akşener: Erdoğan'ın 'Gezi'ye iyi gözle bakmasına imkan yok

Gezi Davası müstemleke rejimine karşı sergilediği bir duruş, bir direniştir.” ifadelerini kullanan Akşener, "Bu direniş çaresizlere ümit olmuştur. Cumhuriyetimizi tek bir adama mahkum etmek isteyenlere karşı adeta bir duvar olmuştur. Gençlerimiz, uğruna ölecekleri vatanları Sayın Erdoğan inşaat baronlarına peşkeş çekmesin diye; gurur duydukları devletleri bir grup meczubun elinde parçalanmasın diye; çok sevdikleri Türk milletinin geleceği tehlikeye düşmesin diye bu direnişi gerçekleştirmişti. Bu yönüyle Gezi, Türk gençliği için yalnızca bir protesto değildir aynı zamanda milli şuurun da ayağa kalkmasıdır" diye konuştu.

"İYİ GÖZLE BAKMASINA İMKAN YOK"

“Kafa yapısı özgürlüğe, milli birliğe, hukuk devletine, gönlü de vatan sevgisine yabancı olan Sayın Erdoğan’ın gezi direnişine iyi gözle bakmasına imkan yoktur" diyen Akşener, "Bu sebeple ‘gezi’ kelimesinden hep korkmuştur. Bu sebeple rayından çıkartmak için elinden geleni yapmış ve başarmıştır. Bu sebeple bugün bile adeta yemin etmiş gibi şahsi bir intikam kovalamaktadır" dedi.

Bugün ülkede “farklılıkların ve her türlü düşüncenin bir fare tuzağına hapsedildiği, adına da partili cumhurbaşkanlığı sistemi denilen bir istibdadın içindeyiz.” diyen Akşener, Osman Kavala ile ilgili verilen kararın da toplum vicdanına ve millet varlığına hançer vuran binlerce yargı trajedisinden sadece bir tanesi olduğunu kaydetti” ifadelerini kullandı.

Akşener, sözlerinin sonunda, iktidar partililerin çoğunlukla övgüyle andığı 2. Abdülhamit dönemine de değindi ve Gezi parkı protestocularını 2. Abdülhamit’in iktidarda olduğu istibdad rejimine karşı çıkan ve Meşrutiyet’i savunan dönemin gençliğine benzetti.

Konuşmasını “Kahrolsun istibdad, kahrolsun zulüm, yaşasın hürriyet, adalet” diyerek noktaladı.

https://youtu.be/MPVGYtMVf1o

Haber MerkeziHaber Merkezi